CUMHURİYET EN ÇOK KADINLARIMIZA YAKIŞIYOR

Türkiye, bu yıl Cumhuriyet’in ilanının 96. yılını kutluyor. Cumhuriyet’in Türkiye’deki başarılarından birisi hiç kuşkusuz kadınlara verilen haklardır. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte eşit yurttaşlığın hakim olduğu bir toplum düzenine geçiş yapılmıştır. Bunun mimarı da “İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa bağlı kaldıkça, öteki yarısı göklere yükselebilsin?” diyen Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bugün Türk kadınları, siyaset, ekonomi, sanat, spor, bilim gibi toplumun nabzını tutan her alanda faaliyet göstermekte ve önemli başarılara imza atmaktalar.

Cumhuriyet Bayramları da bu değerli kadınların yan yana geldiği önemli organizasyonlar olarak dikkat çekiyor. Türkiye ve tüm dış temsilciliklerimizde olduğu gibi Berlin Büyükelçiliği de Cumhuriyet Bayramı’nı Büyükelçi Ali Kemal Aydın ve eşi Berna Aydın’ın ev sahipliğinde verilen bir resepsiyonla kutladı.

Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle KADINCA.eu’ya konuşan Berlin Büyükelçisi’nin eşi Berna Aydın, Cumhuriyet’in en çok Türk kadınlarına yakıştığını belirterek, açıklamasını şu sözlerle destekledi: “Cumhuriyet, ruhunda özgürlük ve eşit yurttaşlık idealini barındırıyor. Kadim Türk geleneklerinde kadınlarımız özgürce karar veren, erkeklerle gerek savaşta, gerek toplumsal hayatta yan yana duran kadınlardı. O yüzden Cumhuriyet idealleri ve Türk kadınının özgün karakterinin birbiriyle örtüştüğünü düşünüyorum. Zaten bunun örneğini, bugün burada bizzat görmekteyiz; her kesimden, her alandan kadınlar ve erkekler Cumhuriyet Bayramı için bir aradalar ve kadınlarımızın her biri alanlarında elde ettikleri başarılarla parlıyor.”

“Eşitlik ilkesi sadece kağıt üzerinde kalmamalı”

Berna Aydın’ın işaret ettiği kadınlardan biri de resepsiyonda yer alan ve Almanya’da yılın doktoru seçilen, Avrupa’da yapay kalp ameliyatı yapan tek kadın doktor olan Dilek Gürsoy’du. Gürsoy, Cumhuriyet ve kadınlarla ilgili olarak, mikrofonlarımıza şunları söyledi: “Eşitlik, bana göre daha çok kağıt üzerinde, zira pratikte bunu görmek pek mümkün değil. Bu tabii, sadece Türkiye için değil, Almanya da dahil modern toplumlar diye nitelenen ülkeler için de geçerli.”

Doktorluk mesleği içinde kadın erkek eşitliğini görmediğini savunan başarılı doktor, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle cerrahi alanında erkekler daha revaçta. Bunun değişmesini istiyorum, bu konuda çalışıyorum. Bugün değişim ivmesi kadından yana düşmüş gibi görünse de ben kendi adıma vazgeçmiyorum. Eşitlik kağıt üzerinde kalmamalı. Cumhuriyet kadınları, vakti zamanında nasıl başardıysa biz de öyle başaracağız.”

“Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki motivasyon çok değerliydi”

Aynı şekilde Berlin Türk Alman Kadınlar Derneği BETAK Başkanı Hatice Selçuk da, Cumhuriyet’in ilk yıllarında kadınların değişim ve toplumdaki yerlerini güçlendirme hususunda daha motive olduklarını kaydederek, “Kadınlar çerçevesinden baktığımızda, o yıllardaki dönüşüm ve gelişim heyecanını ne yazık ki bugün göremiyoruz. O motivasyon çok değerliydi ve devam edebilseydi, bugün pek çok Avrupa ülkesinin önünde olurduk kanaatindeyim. Belki kadına yönelik şiddet ve cinayetler de bu denli fazla yaşanmazdı” şeklinde konuştu.

Hatice Selçuk bununla birlikte kadınlara ait başarılı ve olumlu örneklerin de göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Selçuk, “Bugün bu resepsiyonda yer alan başarılı ve güçlü kadınlar, gerek Türk gerek Alman toplumu içindeki geleceğimiz konusuna umudumuzu artırıyor” dedi.

“Özgürlük ve bağımsızlık ortak karakterimiz”

15 yıldır Alex Radio’da “Ayşenli Dakikalar” adlı radyo programını Türkçe ve canlı olarak hazırlayıp sunan gazeteci Ayşen Karaman da kendisinin ve başarılı pek çok Türk kadının özgürlüğü ve bağımsızlığı karakterlerinin temel taşı yaptıklarını öne sürerek, düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Atatürk’ün eşsiz bir sözü var: ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.’ Ben, bu iki değeri hem meslek hayatımda hem de özel yaşamımda koruyarak yol aldım. Ve alanında başarıya ulaşan hemen hemen her kadında bu vasıfları gördüm. Bana göre Atatürk’ün ilerici yaklaşımı ve Cumhuriyet zemini, Türk kadınlarına bu olanağı sağladı. Onun için diyorum ki, yaşasın Türk kadınları! Yaşasın Cumhuriyet!”

Berlin Büyükelçiliği’nde Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’nda konukların karşılanmasında Büyükelçi ve eşine, Berlin Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök, eşi Berlin Büyükelçiliği Müsteşarı Fulya Yücekök ve Berlin Büyükelçiliği Kara Kuvvetleri Ataşesi İstihkam Albay Gürkan Çavuş ile eşi Vuslat Çavuş eşlik ettiler.

Cumhuriyet Bayramı töreni, Berlin Yunus Emre Enstitüsü Çocuk Korosu’nun seslendirdiği İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı ile başladı. Ardından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” mesajı okundu. Akabinde söz alan Büyükelçi Ali Kemal Aydın, Türkçe, Almanca ve İngilizce olmak üzere üç ayrı dilde Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Almanya ilişkileri ve güncel gelişmelere dair konuşmalar yaptı.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 31.10.2019 – 22:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*