SAZA AŞIK İKİ KADIN TÜRKÜLERDE BULUŞUYOR

Biri Anadolu ozan geleneğinin yegane kadın ozanlarından, yazdığı, söylediği türküler nedeniyle hapis yatmış, büyük bedeller ödemiş. On yaşında gözlerinin tedavisi için onu doktora götüren babasına “Ben göz değil, saz istiyorum” diyen Ozan Şahturna.

Diğeri de, Viyana’da doğup büyümüş, Polonyalı Çek bir anne babadan dünyaya gelen, Berlin’de sazla tanışmış ve sazın sırrına ermek için yedi diyar gezmiş saza sevdalı bir kadın, Petra Nachtmanova.

İşte, saza aşık bu iki kadın, 4 Kasım’da “Beynelmilel #17” adlı etkinlikte, umut, sevgi ve barış türkülerinde buluşuyor. Onlara, tıpkı onlar gibi saza gönül vermiş iki değerli sanatçı olan eşleri Ozan Şiar ve Ceyhun Kaya da eşlik ediyor.

Beynel Milel ile her ay müzik şöleni

Petra Nachtmanova ve Ceyhun Kaya tarafından hayata geçirilen Beynel Milel adlı etkinlik, Şubat 2018’den bu yana her ayın ilk pazartesi günü düzenleniyor. Etkinlik, farklı kültürlerden halk müziği enstrümanları ve müzisyenleriyle Berlinlilere, Doğu Avrupa’dan Anadolu’ya, Kafkaslar’dan Orta Asya’ya uzanan bir müzik şöleni yaşatıyor.

Hayat arkadaşı oldukları kadar, müzikte de yoldaş olan Petra ve Ceyhun, Beynel Milel ile kültürler arası köprüler kurmaktan ziyade kültürlerin hazinelerini ortaya çıkaracak tüneller kazmayı amaçladıklarını söylüyorlar. Bu tünelleri açmak için de bağlama, panduri, çonguri, klarnet, flüt ve synthesizer kullandıklarını aktaran müzisyen çift, Berlin’in kültürel hazinelerle dolu zengin bir kent olduğunu vurguluyorlar.

Ozan Şahturna ve Ozan Şiar ile yolları nasıl kesişti?

KADINCA.eu’ya konuşan insan hakları aktivisti ve halk müziği ozanı çift, Ozan Şahturna ve Ozan Şiar, Petra ve Ceyhun’un onları ilgili etkinliklerine davet ettiklerini ve burada ne tür müzik yaptıklarını bizzat görme şansı bulduklarını ifade ettiler.

Ozan Şahturna, bunu takiben Petra ve Ceyhun’un onları ziyaret ettiklerini ve yaptıkları müziği, yazdıkları şiirleri çok beğendiklerini belirterek, onları Beynelmilel #17 etkinliğine konuk halk müziği ozanları olarak davet ettiklerini dile getirdi.

Programla ilgili bilgi de veren Şahturna, “Önce onlar çift olarak sahne alacaklar, ardından biz türkülerimizi okuyacağız. Sözlerini benim yazdığım, düzenlemesini Ozan Şiar ile birlikte yaptığımız “Tüm dünyada analara çağrım var” adlı türkümü dördümüz birlikte seslendirerek güzel bir final yapacağız” diye konuştu.

Etkinlikte bir ilke imza atılacak

Ozan Şiar, etkinlikte farklı kültürlerden halk müziklerinin buluştuğunu, aynı şekilde kendi programlarında da Anadolu’dan Kafkasya’ya varan bir müzik yolculuğuna çıkılacağını belirterek, bunun gerek dil, gerek sanat bazında çok farklı olacağını kaydetti.

Ozan Şiar ayrıca iştirakleriyle etkinlikte bir ilke de imza atılacağını şu sözlerle ileri sürdü: “Petra ve Ceyhun şimdiye değin pek çok sanatçı kardeşimizle programlar yapmış. Bu sanatçılar, daha çok halk müziği ozanlarının, aşıklarının anonim türkülerini okumuşlar. Bizimle birlikte programlarında ilk kez Anadolu ozanlık geleneğinden gelen iki ozanın eserleri seslendirilecek. Beraberinde Ozan Şahturna’nın ve benim şiirlerim de müziğe eşlik edecek.”

Bu güzel etkinliğe katılmak isteyen okurlarımız için: Beynelmilel #17, 4 Kasım saat 20.00’de, Villa Neukölln, 12049 Berlin, Hermannstrasse 233 adresinde gerçekleştirilecek.

Özlem Coşkun – KADINCA.eu – 29.10.2019 – 23:55
Fotoğraflar: Beynelmilel, AYPA.TV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*