HANUMANASANA – MAYMUN POZU

Hanumanasana, kalça, kasık ve bacaklarda – özellikle hamstringler (Hamstring kasları, bacağınızın arka kısmında, diz kapağınızın hemen üstünden kalçanıza kadar uzanan bölgede bulunan üç kasın oluşturduğu gruptur. Bu kaslar, bacağınızı vücudunuzun önüne atmanıza ve diz çökmenize yaramaktadır) ve quadricepslerde (uyluğun önündeki dört tane kası içeren büyük kas grubu) çok fazla esneklik gerektiren gelişmiş bir yoga pozudur.

Adını Hindu maymun tanrısı Hanuman’dan alır. Bu asana, “Ramayama” epik şiirinde anlatıldığı gibi, Hindistan’ın güney ucundan yapılan Hanuman sıçramasını temsil ettiği için böyle adlandırılmıştır. Hanumanasana Yoga split olarak da bilinir, duruş kasıklarınızı ve bacaklarınızı esnetirken göğsünüzü de açmaya yardımcı olur. Ayrıca karın içi organlarınızı da uyararak, toksin atımını artırır.

Hanumanasananın enerjisel olarak aile, karma, hayattaki görevler, roller ve sorumluluklar gibi konuları etkilediğine inanılır. Yere yaklaştıkça kendinizi yukarı doğru çekiliyor hissediyorsanız, egonuzun deneyimler karşısında gösterdiği dirençten bahsedilebilir. Dirence dönük gelişen kararlılık ve yere teslim olma duygusuyla birlikte omuzlar ve kalp açılır, beraberinde idrak ve farkındalığın derinleştiğine şahit olursunuz.

İlk başladığınızda tam bir hanuman pozu vermeyi beklemeyin, vücudunuzu yalnızca gidebildiği kadar açın. Bacak ve kalçada yoğun direnç hissettiğinizde durun. Zamanla vücudunuz daha derin ve daha fazla esnemeyi kabul edecektir.

Bu poza ulaşma sürecinde vücudunuzu desteklemek için yoga blokları kullanabilirsiniz.

Hanumanasanaya geçmeden önce mutlaka bacaklarınızı, kalçalarınızı ve sırtınızı esneten pozlarla vücudunuzu ısıtmaya özen gösterin. Bunun için yoga hocanızdan yardım alın.

Maymun Pozunun Faydaları:

Bacaklar için ideal pozlardan biridir. Tüm bacak kaslarının, hamstringler, baldırlar, kasıklar, pelvis ve kalçaların esnekliğini artırır.

Adet kramplarını giderir.

Muladhara yani kök çakraya yöneliktir. Dolayısıyla topraklanma ve güven hissi verir.

Sinir sistemini dengeler. Özellikle vagus sinirine doğrudan temas ettiği için uyku problemlerine iyi geldiği bilinmektedir.

Kalça ve dizlerde rahatsızlığı olanların duruşu uygulamamaları tavsiye edilir.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 29.08.2021 – 20:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*