İNSANA İNSANLA HİZMET VEREN ASKA LARA RESORT & SPA

Almanya’da yazın son demlerini yaşıyoruz. Türkiye’de ise, özellikle de Antalya bölgesinde bu süre sonbaharın bitimine kadar uzuyor. Biz de, Almanya’da tatil dönemi sona ermeden, bunu değerlendirmek istedik ve Antalya’nın Lara bölgesinde bulunan Aska Lara Resort & Spa Hotel’in konuğu olduk. Tatil olanakları açısından geniş bir yelpaze sunan Aska bilhassa aileler için biçilmiş kaftan. Ama bizim açımızdan Aska’yı özel kılan sadece bu değildi, zira hali hazırda bölgedeki tüm hoteller misafirlerine zengin aktiviteler sunuyor.

Aska, “insana insanla hizmet verme” hedefini önceleyen yaklaşımıyla dikkat çekiyor. Eminim pek çoğunuz hizmet sektöründe zaten bu kaçınılmaz diyebilirsiniz. Ancak burada altı çizilen yalnız insanın insana sunduğu hizmet değil; bunun insancıl, mutlu, pozitif bir yaklaşımla hotel hizmetinin tüm birimlerine yayılmış olması. Yani resepsiyondan başlayarak, hotelde adım attığınız her yerde kendinizi özel ve farklı bir o kadar da evinizde ve samimi hissediyorsunuz.

Otelin Halkla İlişkiler Müdürü Alper Yanık, çocuklarınız için tatilinizin her gününe yayabileceğiniz aktiviteleri sıralarken beraberinde sizin için de güzel eğlence veya dinlence imkanlarını paylaşıyor. Veya otelin restoranında sizi şaşkına çeviren açık büfe çeşitliliği karşısında, bir mutfak görevlisi damak tadınıza uygun seçeneklerle yolunuzu bulmanıza yardımcı olabiliyor. En güzeli de zaman zaman temizlik görevlilerinin sizi sadece temiz bir odayla değil, çarşaflar ve havlularla yaptıkları sanat eserleriyle karşılamaları oluyor.

KADINCA.eu’ya Aska Lara Resort & Spa’yı anlatan otelin genel müdürü Ayhan Göksel, “insana insanla hizmet” hedeflerini şu sözlerle detaylandırıyor: “İşimizde insan faktörü en önemli yapı taşımız. Dolayısıyla misafirlerimizin memnuniyeti, ancak memnun ve mutlu çalışanlarla mümkün olabilir. Bu konuda hepimiz birbirimizi kollarız. İş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde huzurlu, pozitif çalışma ortamlarını esas alırız. Bu sağlandığında zaten misafirlerimize de içten ve sıcak bir hizmet yansır.”

“Misafirlerimizi Türkçe karşılıyoruz”

Genel Müdür ayrıca otelin misafirlerini karşılarken başlıca prensiplerinden birinin güleryüz diğerinin de Türkçe olduğunu şöyle dile getiriyor: “Biz herkesi mümkün mertebe Türkçe karşılamaya çalışıyoruz milliyetini bilsek de. Türkiye’deyiz, dilimiz Türkçe; bu yüzden misafirlerimizi Türkçe karşılıyoruz. Ayrıca misafirlerimiz de bu yaklaşımımızı otantik ve samimi buluyor.”

“Tek fiyata iki hotel imkanı sunuyoruz”

Aska Lara Resort & Spa Hotel, ana bina ve eğlence alanı olarak iki bölüme ayrılıyor. Ana bina yolun üzerinde, eğlence alanı da sahil bölgesinde ve her beş dakikada bir kalkan servis araçlarıyla iki alan arasında bağlantı sağlanıyor. Hotelin Genel Müdürü Ayhan Göksel, ilk anda dezavantaj gibi gözüken bu durumu avantaja dönüştürdüklerini belirterek, sözlerini sürdürüyor: “Ana binamız dinlenmek isteyen, sakinlik isteyen misafirlerimize uygun. Burada müzik yayını dahi yapmıyoruz. Kitap okumak, sohbet etmek, sakin bir şekilde yüzmek ya da bir iki kadeh bir şeyler içmek isteyen misafirlerimize hitap ediyor. Eğlence, müzik, aktivite isteyenler sahil alanımızdaki aquapark, spor ve deniz olanaklarından faydalanıyorlar. Yani farklı tatil beklentilerine aynı anda cevap verebiliyoruz.”

“Hem çevre hem çocuk dostuyuz”

Aska Lara Resort & Spa’nın misafirleri açısından dikkat çeken bir diğer tarafı da 40 farklı ülkeden gelen 2100 misafiri ağırlarken temizliğin ve çevre duyarlılığının hiç aksamadan sürdürülebiliyor olması. Hotelin hemen her yerinde çöplerin ayrıştırıldığını görüyorsunuz. Hotelin genel müdürü buna dair: Kesinlikle çevre dostu bir tesisiz. Belki de bölgedeki karbon ayak izi çalışmasını başlatan bir iki tesisten biriyiz. Çöp ayrıştırmanın yanı sıra atık su, güneş enerjisi gibi sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla ilgili çalışmalarımız var.” diyerek ekliyor: “Beraberinde çocuk dostuyuz. Sahil alanımızda 12 dönüm üzerine kurulu bir mini kulübümüz var. Saat 10.00’da açılıyor, gece 12.00’ye kadar çocuklara ve ailelere hizmet veriyor. Yine bu alanda aquaparklarımız, eğlence alanlarımız mevcut. Hobi bahçemiz var, burada çocuklar animatörlerimiz eşliğinde mevsim sebzeleri ekiyorlar. Bu sayede onları toprakla, doğayla buluşturuyoruz.”

Bizim deneyimlerimiz:

Oğlum Ada ile yaptığımız bu konaklamadan güzel anılarla, dolu dolu deneyimlerle ayrıldık. Ada, aquapark başta olmak üzere futbol, basketbol, zipline gibi tüm spor aktivitelerini değerlendirdi. Bendeniz de sabahları yapılan yoga saatini kaçırmamaya özen gösterdim.

Ayrıca sahildeki pavilyonlarda güneşin ve denizin tadını çıkardık. Parasailing ile heyecanı ve Akdeniz’i kuşbakışı izlemenin güzelliğini yaşadık. Akşamları eğlenceli animasyonlar ve gösteriler izledik.

En önemlisi de hotel müdürü Ayhan Göksel’in de altını çizdiği gibi Türkçe hizmet aldık ve farklı mutfakları yerel ürünlerimizin lezzetleriyle tattık; yani yaprağın Tokat’tan, fıstığın Antep’ten, gül aromasının Isparta’dan ya da havucun Beypazarı’ndan geldiği yemekleri yiyerek ve Türkiye’ye has sıcak sohbetler ederek tatilimizi tamamladık.

Eğer siz de bu güzel destinasyonda böylesi bir deneyim yaşamak istiyorsanız, tıpkı bizim gibi Aska Germany GmbH’nın Berlin sorumlusu ve pazarlama müdürü Şenay Yavsan’a ulaşarak Aska Lara Resort & Spa için bir rezervasyon yaptırabilirsiniz.

senayyavsan@askahotels.com
Tel: +49 176 55 136 796

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 28.08.2022 – 22:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*