8 MART’IN ÖZEL KONUKLARI: GÖÇMEN KÖKENLİ İŞÇİ KADINLAR VE KIZLARI

Almanya’nın başkenti Berlin dünden bugüne politik hareketlere ev sahipliği yapan bir kent olarak biline gelmiştir. Kuşkusuz bu hareketlerin başını da “Kadın Hakları Hareketi” çekiyor. Bu çerçevede kadın kotasını gözeten Berlin, kamuda ve önemli kurumlarda kadın yöneticilerin en yüksek olduğu eyalet konumunda. Ama en önemlisi 2019’dan beri Almanya çapında “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nü resmî tatil olarak geçiren ilk ve tek eyalet. Almanya’nın başkenti bu yıl da kadınlarla ilgili öncül tutumunu sürdürüyor.

2021 Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 60. yıl dönümü ve bu yıldönümünün ilk toplantısı SPD LAG Migration und vielfalt Berlin – Berlin Eyaleti Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu’ndan geldi. Grubun Başkanı Bilgin Lutzke’nin girişimiyle 8 Mart’ta düzenlenecek geniş katılımlı Dünya Emekçi Kadınlar Günü online toplantısı, Türkiye’den işgücü olarak gelen birinci kuşak emekçi kadınlara ve onların kızlarına ithaf edildi.

Toplantının sosyal medyada duyurusu, anne ve kızların dünden bugüne uzanan fotoğraflarıyla paylaşıldı.

Toplantının akışı ise şöyle: Gazeteci-yazar Hatice Akyün, kitabından bölümler okuyarak, göçe dair anı ve tecrübelerini dile getirecek. Beraberinde toplantıya katılan birinci kuşak işçi kadınlar, hangi hayal ve amaçlarla Almanya’ya geldiklerini, Almanya’da neler yaşadıklarını ve bugün bulundukları noktayı bir sohbet ortamında aktaracaklar.

Federal Aile Bakanı Giffey’dan birinci kuşak işçi kadınlarına selam

Bilgin Lutzke, toplantının başta politik çevrelerde olmak üzere büyük ilgi uyandırdığını belirtiyor. Lutzke, her ne kadar toplantı Türkçe yapılacak olsa da Federal Aile Bakanı Franziska Giffey’in toplantıya katılarak birinci kuşak işçi kadınları selamlamak istediğini, bunun da Almanya’da büyük zorluklarla mücadele etmiş ve bu ülkeye önemli katkılar sunmuş birinci kuşağa bir saygı ifadesi olduğunu söylüyor.
Bakan Giffey’in yanı sıra SPD Avrupa Parlementosu Milletvekili Gabriele Bischoff, SPD Federal Parlamento Milletvekili Cansel Kızıltepe ve SPD Berlin Eyalet Parlamentosu Milletvekili Ülker Radziwill de toplantıya iştirak ederek bir selamlama konuşması yapacaklar.

Toplantıyı izlemek isteyen KADINCA.eu okurları, 8 Mart 2021 tarihinde Almanya saati 14.00’te Facebook üzerinden “Landesarbeitsgemeinschaft Migration und Vielfalt in SPD Berlin” e kayıt yaptırarak, toplantıyı canlı izleyebilirler.

Özlem Coşkun – KADINCA.TV – 06.03.2021 – 17:00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*